2018 BS&BC & RHYC Interclub Race Series

Burlington Bay

SPRING THURSDAYS (Final)

FS1 - Green Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
FS1 - Green 1st Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 2.0 1.0 1.0 4.0
FS1 - Green 2nd Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 1.0 2.0 2.0 5.0

FS2 - Orange Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
FS2 - Orange 1st Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 1.0 3.0 1.0 5.0
FS2 - Orange 2nd Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 4.0 1.0 3.0 8.0
FS2 - Orange 3rd Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 6.0 DNC 2.0 2.0 10.0
FS2 - Orange 4th Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 2.0 4.0 6.0 DNC 12.0
FS2 - Orange 5th PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 3.0 5.0 4.0 12.0

FS3 - Light Blue Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
FS3 - Light Blue 1st Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 1.0 1.0 1.0 3.0
FS3 - Light Blue 2nd Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 3.0 2.0 2.0 7.0
FS3 - Light Blue 3rd Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 2.0 6.0 DNC 3.0 11.0
FS3 - Light Blue 4th Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 4.0 3.0 4.0 11.0
FS3 - Light Blue 5th Artful Dodger 28 Mick Belisario 167 Kirby 25 RHYC 6.0 DNF 4.0 6.0 DNC 16.0

NFS1 - Pink Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
NFS1 - Pink 1st Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0
NFS1 - Pink 2nd Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 146 C&C 35 RHYC 1.0 2.0 2.0 5.0

NFS2 - Black Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
NFS2 - Black 1st Windrift 10 Rodger Metcalfe 221 C&C 31 Corvette RHYC 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0
NFS2 - Black 2nd Snowbird 100 Mark Quinn 203 Niagara 26 BSBC 1.0 2.0 2.0 5.0

NFS3 - White Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
NFS3 - White 1st Chimo ll 128 Hugh Johnson 251 HR 25 BSBC 1.0 1.0 1.0 3.0
NFS3 - White 2nd Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 243 Tanzer 22 BSBC 2.0 2.0 3.0 7.0
NFS3 - White 3rd Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC 3.0 3.0 2.0 8.0
NFS3 - White 4th Wizard 163 Ann LeBarr 223 Sprinta Sport BSBC 4.0 4.0 5.0 DNC 13.0

Ranger 22 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
Ranger 22 1st Blown Away 334 Al Molloy 230 Ranger 22 RHYC 3.0 DNC 1.0 2.0 DNF 6.0
Ranger 22 2nd Minx 10 Dave Vollans 230 Ranger 22 RHYC 1.0 2.0 3.0 DNC 6.0

Shark Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 31 June 7 June 14 Nett
Shark 1st Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 1.0 3.0 3.0 7.0
Shark 2nd Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 7.0 DNC 1.0 1.0 9.0
Shark 3rd Rocket Appliance 165 Dave Castle 219 Shark RHYC 2.0 7.0 RAF 2.0 11.0
Shark 4th Louie la Grenouille 922 John Nelson 219 Shark RHYC 7.0 DNC 2.0 4.0 13.0
Shark 5th Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 3.0 4.0 6.0 13.0
Shark 6th Meltemi 1847 Warren Norwood 219 Shark RHYC 7.0 DNC 5.0 5.0 17.0

May 31 - FS1 - Green Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19:34:32 0:44:32 0:53:17 1.0
FS1 - Green 2 Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 18:50 19:36:31 0:46:31 0:55:32 2.0

June 7 - FS1 - Green Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 18:50 19:37:49 0:47:49 0:57:05 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19:43:08 0:53:08 1:03:34 2.0

June 14 - FS1 - Green Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 18:50 20:02:49 1:12:49 1:26:56 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 20:05:14 1:15:14 1:30:01 2.0

May 31 - FS2 - Orange Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:45 19:28:44 0:43:44 0:48:38 1.0
FS2 - Orange 2 Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 18:45 19:35:17 0:50:17 0:51:45 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 18:45 19:33:47 0:48:47 0:54:34 3.0
FS2 - Orange 4 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:45 19:39:32 0:54:32 0:55:43 4.0

June 7 - FS2 - Orange Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:45 19:38:04 0:53:04 0:54:13 1.0
FS2 - Orange 2 Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19:35:17 0:50:17 0:54:31 2.0
FS2 - Orange 3 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:45 19:34:26 0:49:26 0:54:58 3.0
FS2 - Orange 4 Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 18:45 19:39:57 0:54:57 0:56:33 4.0
FS2 - Orange 5 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 18:45 19:36:21 0:51:21 0:57:26 5.0

June 14 - FS2 - Orange Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:45 19:54:46 1:09:46 1:17:34 1.0
FS2 - Orange 2 Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19:58:27 1:13:27 1:19:38 2.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:45 20:05:55 1:20:55 1:22:40 3.0
FS2 - Orange 4 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 18:45 20:00:24 1:15:24 1:24:20 4.0

May 31 - FS3 - Light Blue Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 18:40 19:31:11 0:51:11 0:50:07 1.0
FS3 - Light Blue 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 18:40 19:32:15 0:52:15 0:50:59 2.0
FS3 - Light Blue 3 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19:32:11 0:52:11 0:52:22 3.0
FS3 - Light Blue 4 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:40 19:37:19 0:57:19 0:54:15 4.0
FS3 - Light Blue 5 Artful Dodger 28 Mick Belisario 167 Kirby 25 RHYC     DNF   6.0

June 7 - FS3 - Light Blue Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 18:40 19:34:23 0:54:23 0:53:15 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19:33:43 0:53:43 0:53:54 2.0
FS3 - Light Blue 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:40 19:44:41 1:04:41 1:01:13 3.0
FS3 - Light Blue 4 Artful Dodger 28 Mick Belisario 167 Kirby 25 RHYC 18:40 19:42:32 1:02:32 1:02:19 4.0

June 14 - FS3 - Light Blue Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 18:40 19:54:23 1:14:23 1:12:50 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19:56:45 1:16:45 1:17:01 2.0
FS3 - Light Blue 3 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 18:40 20:00:49 1:20:49 1:18:52 3.0
FS3 - Light Blue 4 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:40 20:16:39 1:36:39 1:31:29 4.0

May 31 - NFS1 - Pink Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 146 C&C 35 RHYC 18:45 19:38:33 0:53:33 0:55:25 1.0

June 7 - NFS1 - Pink Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 18:45 19:29:53 0:44:53 0:44:06 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 146 C&C 35 RHYC 18:45 19:30:26 0:45:26 0:47:01 2.0

June 14 - NFS1 - Pink Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 18:45 20:09:29 1:24:29 1:23:01 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 146 C&C 35 RHYC 18:45 20:19:08 1:34:08 1:37:24 2.0

May 31 - NFS2 - Black Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snowbird 100 Mark Quinn 203 Niagara 26 BSBC 18:40 19:37:40 0:57:40 0:54:02 1.0

June 7 - NFS2 - Black Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Windrift 10 Rodger Metcalfe 221 C&C 31 Corvette RHYC 18:40 19:27:32 0:47:32 0:43:15 1.0
NFS2 - Black 2 Snowbird 100 Mark Quinn 203 Niagara 26 BSBC 18:40 19:26:45 0:46:45 0:43:49 2.0

June 14 - NFS2 - Black Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Windrift 10 Rodger Metcalfe 221 C&C 31 Corvette RHYC 18:40 20:08:11 1:28:11 1:20:15 1.0
NFS2 - Black 2 Snowbird 100 Mark Quinn 203 Niagara 26 BSBC 18:40 20:07:07 1:27:07 1:21:38 2.0

May 31 - NFS3 - White Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 251 HR 25 BSBC 18:35 19:33:48 0:58:48 0:51:03 1.0
NFS3 - White 2 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 243 Tanzer 22 BSBC 18:35 19:33:46 0:58:46 0:51:39 2.0
NFS3 - White 3 Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC 18:35 19:40:04 1:05:04 0:55:38 3.0
NFS3 - White 4 Wizard 163 Ann LeBarr 223 Sprinta Sport BSBC 18:35 19:42:56 1:07:56 1:01:37 4.0

June 7 - NFS3 - White Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 251 HR 25 BSBC 18:35 19:23:18 0:48:18 0:41:56 1.0
NFS3 - White 2 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 243 Tanzer 22 BSBC 18:35 19:22:56 0:47:56 0:42:08 2.0
NFS3 - White 3 Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC 18:35 19:25:07 0:50:07 0:42:51 3.0
NFS3 - White 4 Wizard 163 Ann LeBarr 223 Sprinta Sport BSBC 18:35 19:24:53 0:49:53 0:45:15 4.0

June 14 - NFS3 - White Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 251 HR 25 BSBC 18:35 20:00:01 1:25:01 1:13:49 1.0
NFS3 - White 2 Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC 18:35 20:03:26 1:28:26 1:15:37 2.0
NFS3 - White 3 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 243 Tanzer 22 BSBC 18:35 20:01:04 1:26:04 1:15:39 3.0

May 31 - Ranger 22 Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Minx 10 Dave Vollans 230 Ranger 22 RHYC 18:35 19:38:20 1:03:20 0:56:49 1.0

June 7 - Ranger 22 Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 230 Ranger 22 RHYC 18:35 19:20:42 0:45:42 0:41:00 1.0
Ranger 22 2 Minx 10 Dave Vollans 230 Ranger 22 RHYC 18:35 19:22:39 0:47:39 0:42:45 2.0

June 14 - Ranger 22 Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 230 Ranger 22 RHYC DNF 2.0

May 31 - Shark Fleet - May 31 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:30 19:20:54 0:50:54 0:46:28 1.0
Shark 2 Rocket Appliance 165 Dave Castle 219 Shark RHYC 18:30 19:23:31 0:53:31 0:48:52 2.0
Shark 3 Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 18:30 19:24:06 0:54:06 0:49:23 3.0

June 7 - Shark Fleet - June 7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 18:30 19:22:47 0:52:47 0:48:11 1.0
Shark 2 Louie la Grenouille 922 John Nelson 219 Shark RHYC 18:30 19:24:56 0:54:56 0:50:09 2.0
Shark 3 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:30 19:25:47 0:55:47 0:50:56 3.0
Shark 4 Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 18:30 19:26:03 0:56:03 0:51:10 4.0
Shark 5 Meltemi 1847 Warren Norwood 219 Shark RHYC 18:30 19:28:57 0:58:57 0:53:49 5.0
Shark 6 Rocket Appliance 165 Dave Castle 219 Shark RHYC     RAF   7.0

June 14 - Shark Fleet - June 14 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 18:30 19:43:25 1:13:25 1:07:02 1.0
Shark 2 Rocket Appliance 165 Dave Castle 219 Shark RHYC 18:30 19:45:42 1:15:42 1:09:07 2.0
Shark 3 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:30 19:46:29 1:16:29 1:09:50 3.0
Shark 4 Louie la Grenouille 922 John Nelson 219 Shark RHYC 18:30 19:49:46 1:19:46 1:12:49 4.0
Shark 5 Meltemi 1847 Warren Norwood 219 Shark RHYC 18:30 19:55:54 1:25:54 1:18:25 5.0
Shark 6 Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 18:30 19:56:44 1:26:44 1:19:11 6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
RAFRetired after finishing 7

www.rhyc.ca
vcyachting@rhyc.on.ca

racing@burlbay.com

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com