2017 BS&BC & RHYC Interclub Race Series

Burlington Bay

SPRING THURSDAYS (Final)

FS1 - Green Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
FS1 - Green 1st Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0
FS1 - Green 2nd Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 2.0 2.0 3.0 6.0 DNC 13.0
FS1 - Green 3rd Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 3.0 6.0 DNC 2.0 3.0 14.0
FS1 - Green 4th Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 6.0 DNC 3.0 4.0 2.0 15.0
FS1 - Green 5th Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNF 4.0 22.0

FS2 - Orange Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
FS2 - Orange 1st Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 2.0 1.0 1.0 1.0 5.0
FS2 - Orange 2nd Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 1.0 2.0 3.0 2.0 8.0
FS2 - Orange 3rd PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 6.0 DNF 3.0 2.0 5.0 16.0
FS2 - Orange 4th Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 3.0 6.0 6.0 3.0 18.0
FS2 - Orange 5th Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 4.0 5.0 5.0 4.0 18.0
FS2 - Orange 6th Grendel 70 Mark Rowlinson 108 Viper 640 RHYC 8.0 DNC 4.0 4.0 8.0 DNC 24.0
FS2 - Orange 7th Wind Thief 24927 William Pearson 128 C&C 36 RHYC 8.0 DNC 7.0 7.0 6.0 28.0

FS3 - Light Blue Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
FS3 - Light Blue 1st Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 4.0 DNC 1.0 1.0 2.0 8.0
FS3 - Light Blue 2nd Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 4.0 DNC 2.0 2.0 1.0 9.0
FS3 - Light Blue 3rd Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 4.0 DNC 3.0 4.0 DNC 3.0 14.0

FS4 - Yellow Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
FS4 - Yellow 1st Grey Fox 34457 Morgan Wellens 179 C&C 29 MK II RHYC 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 7.0
FS4 - Yellow 2nd Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 1.0 2.0 2.0 2.0 7.0
FS4 - Yellow 3rd Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 2.0 3.0 3.0 3.0 11.0

NFS1 - Pink Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
NFS1 - Pink 1st Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 7.0
NFS1 - Pink 2nd Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 1.0 2.0 3.0 2.0 8.0
NFS1 - Pink 3rd Stranger Than Fiction 120 Dave Blandford 148 C&C 37 RHYC 4.0 DNC 3.0 2.0 3.0 12.0

NFS2 - Black Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
NFS2 - Black 1st Moruga 24989 Greg Gallo 191 C&C 30 RHYC 1.0 1.0 2.0 1.0 5.0
NFS2 - Black 2nd Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 210 C&C 27-3 RHYC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 2.0 15.0
NFS2 - Black 3rd Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 6.0 DNC 3.0 DNF 3.0 6.0 DNC 18.0
NFS2 - Black 4th Snowbird 100 Mark Quinn 207 Niagara 26 BSBC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 3.0 19.0
NFS2 - Black 5th La Belle Vie 319 Dave Numan 217 Beneteau First 30E RHYC 6.0 DNC 6.0 DNC 5.0 4.0 21.0

NFS3 - White Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 1 June 8 June 15 Nett
NFS3 - White 1st Chimo ll 128 Hugh Johnson 249 HR 25 BSBC 1.0 1.0 3.0 5.0
NFS3 - White 2nd Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 2.0 2.0 2.0 6.0
NFS3 - White 3rd Rehab 118 Chris McCormack 257 Hughes 25 RHYC 3.0 3.0 1.0 7.0
NFS3 - White 4th Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 4.0 7.0 DNC 4.0 15.0
NFS3 - White 5th Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC 6.0 DNF 4.0 7.0 DNC 17.0
NFS3 - White 6th Escapade II 1658 Catherine Schiller 263 CS 27 BSBC 7.0 DNC 5.0 6.0 DNF 18.0

Ranger 22 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 1 June 8 June 15 Nett
Ranger 22 1st Blown Away 334 Al Molloy 232 Ranger 22 RHYC 1.0 1.0 1.0 3.0
Ranger 22 2nd Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 2.0 2.0 2.0 6.0
Ranger 22 3rd Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 4.0 DNC 3.0 3.0 10.0

Shark Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club May 25 June 1 June 8 June 15 Nett
Shark 1st Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 1.0 1.0 4.0 3.0 9.0
Shark 2nd Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 7.0 DNC 2.0 1.0 1.0 11.0
Shark 3rd Speedy Cucumber 1138 Dave Castle 219 Shark RHYC 3.0 DNF 3.0 5.0 2.0 13.0
Shark 4th Meltemi 1847 Warren Norwood 219 Shark RHYC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 4.0 20.0
Shark 5th Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 7.0 DNC 4.0 3.0 7.0 DNC 21.0
Shark 6th Coquette 179 Cindy Brown 219 Shark RHYC 7.0 DNC 5.0 6.0 7.0 DNC 25.0

May 25 - FS1 - Green Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:50 19:48:44 0:58:44 1:10:16 1.0
FS1 - Green 2 Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 18:50 19:54:05 1:04:05 1:16:31 2.0
FS1 - Green 3 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:50 19:57:28 1:07:28 1:20:43 3.0

June 1 - FS1 - Green Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:50 20:05:10 1:15:10 1:29:56 1.0
FS1 - Green 2 Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 18:50 20:08:51 1:18:51 1:34:08 2.0
FS1 - Green 3 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 20:10:17 1:20:17 1:36:03 3.0

June 8 - FS1 - Green Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:55 19:56:44 1:01:44 1:13:52 1.0
FS1 - Green 2 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:55 19:58:46 1:03:46 1:16:18 2.0
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 73 J100 BSBC 18:55 20:00:36 1:05:36 1:18:19 3.0
FS1 - Green 4 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:55 20:02:06 1:07:06 1:20:17 4.0
FS1 - Green 5 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC     DNF   6.0

June 15 - FS1 - Green Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:50 19:24:42 0:34:42 0:41:31 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19:27:03 0:37:03 0:44:20 2.0
FS1 - Green 3 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:50 19:30:10 0:40:10 0:48:03 3.0
FS1 - Green 4 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:50 19:34:38 0:44:38 0:52:44 4.0

May 25 - FS2 - Orange Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 18:45 19:52:38 1:07:38 1:09:36 1.0
FS2 - Orange 2 Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19:49:50 1:04:50 1:10:18 2.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:45 19:56:35 1:11:35 1:13:08 3.0
FS2 - Orange 4 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:45 19:55:41 1:10:41 1:18:36 4.0
FS2 - Orange 5 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC     DNF   6.0

June 1 - FS2 - Orange Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 20:03:40 1:18:40 1:25:18 1.0
FS2 - Orange 2 Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 18:45 20:11:46 1:26:46 1:29:17 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 18:45 20:05:02 1:20:02 1:29:31 3.0
FS2 - Orange 4 Grendel 70 Mark Rowlinson 108 Viper 640 RHYC 18:45 20:11:02 1:26:02 1:35:40 4.0
FS2 - Orange 5 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:45 20:12:16 1:27:16 1:37:02 5.0
FS2 - Orange 6 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:45 20:22:09 1:37:09 1:39:15 6.0
FS2 - Orange 7 Wind Thief 24927 William Pearson 128 C&C 36 RHYC 18:45 20:49:42 2:04:42 2:13:25 7.0

June 8 - FS2 - Orange Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 18:50 19:48:32 0:58:32 1:03:28 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 18:50 19:49:26 0:59:26 1:06:28 2.0
FS2 - Orange 3 Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 18:50 19:56:29 1:06:29 1:08:25 3.0
FS2 - Orange 4 Grendel 70 Mark Rowlinson 108 Viper 640 RHYC 18:50 19:53:39 1:03:39 1:10:46 4.0
FS2 - Orange 5 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:50 19:55:48 1:05:48 1:13:10 5.0
FS2 - Orange 6 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:50 20:02:48 1:12:48 1:14:23 6.0
FS2 - Orange 7 Wind Thief 24927 William Pearson 128 C&C 36 RHYC 18:50 20:17:11 1:27:11 1:33:17 7.0

June 15 - FS2 - Orange Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Coyote 41318 Jan Varkevisser 121 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19:23:12 0:38:12 0:41:25 1.0
FS2 - Orange 2 Pandora II 3386 Brian Garrett 149 CS 33 BSBC 18:45 19:25:55 0:40:55 0:42:06 2.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 153 Mirage 33 BSBC 18:45 19:26:59 0:41:59 0:42:54 3.0
FS2 - Orange 4 Don't Panic 150 Adrian Laman 108 Viper 640 RHYC 18:45 19:23:54 0:38:54 0:43:15 4.0
FS2 - Orange 5 PerryEh 53337 Clarke Perry 105 Evelyn 32 RHYC 18:45 19:24:26 0:39:26 0:44:06 5.0
FS2 - Orange 6 Wind Thief 24927 William Pearson 128 C&C 36 RHYC 18:45 19:30:44 0:45:44 0:48:56 6.0

May 25 - FS3 - Light Blue Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points

June 1 - FS3 - Light Blue Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 18:40 20:04:41 1:24:41 1:22:56 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 20:05:52 1:25:52 1:26:10 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 20:15:50 1:35:50 1:34:40 3.0

June 8 - FS3 - Light Blue Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 18:45 19:47:07 1:02:07 1:00:50 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:45 19:48:03 1:03:03 1:03:16 2.0

June 15 - FS3 - Light Blue Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19:21:12 0:41:12 0:41:21 1.0
FS3 - Light Blue 2 Caprice 189 George Tinsley 177 Capri 25 RHYC 18:40 19:22:31 0:42:31 0:41:38 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 19:23:57 0:43:57 0:43:25 3.0

May 25 - FS4 - Yellow Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 18:35 19:48:17 1:13:17 1:11:31 1.0
FS4 - Yellow 2 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:35 19:58:21 1:23:21 1:18:54 2.0

June 1 - FS4 - Yellow Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 179 C&C 29 MK II RHYC 18:35 20:09:47 1:34:47 1:32:30 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 18:35 20:13:02 1:38:02 1:35:40 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:35 20:35:45 2:00:45 1:54:18 3.0

June 8 - FS4 - Yellow Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 179 C&C 29 MK II RHYC 18:40 19:45:36 1:05:36 1:04:01 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 18:40 19:55:46 1:15:46 1:13:56 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:40 20:08:37 1:28:37 1:23:53 3.0

June 15 - FS4 - Yellow Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 179 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19:18:55 0:43:55 0:42:51 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 179 C&C 27-5 BSBC 18:35 19:19:49 0:44:49 0:43:44 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 197 C&C 30 BSBC 18:35 19:24:50 0:49:50 0:47:10 3.0

May 25 - NFS1 - Pink Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 20:00:11 1:15:11 1:16:57 1.0

June 1 - NFS1 - Pink Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 18:45 20:43:50 1:58:50 1:56:46 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 20:40:21 1:55:21 1:58:04 2.0
NFS1 - Pink 3 Stranger Than Fiction 120 Dave Blandford 148 C&C 37 RHYC 18:45 20:45:09 2:00:09 2:03:52 3.0

June 8 - NFS1 - Pink Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 18:50 20:13:19 1:23:19 1:21:52 1.0
NFS1 - Pink 2 Stranger Than Fiction 120 Dave Blandford 148 C&C 37 RHYC 18:50 20:10:47 1:20:47 1:23:17 2.0
NFS1 - Pink 3 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:50 20:11:52 1:21:52 1:23:47 3.0

June 15 - NFS1 - Pink Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Welwet III 4470 Jim Casey 175 CS 30 BSBC 18:45 19:16:17 0:31:17 0:30:44 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 19:15:45 0:30:45 0:31:28 2.0
NFS1 - Pink 3 Stranger Than Fiction 120 Dave Blandford 148 C&C 37 RHYC 18:45 19:15:51 0:30:51 0:31:48 3.0

May 25 - NFS2 - Black Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Moruga 24989 Greg Gallo 191 C&C 30 RHYC 18:40 19:56:07 1:16:07 1:12:47 1.0

June 1 - NFS2 - Black Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Moruga 24989 Greg Gallo 191 C&C 30 RHYC 18:40 20:14:37 1:34:37 1:30:28 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNF   3.0

June 8 - NFS2 - Black Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 210 C&C 27-3 RHYC 18:45 19:54:51 1:09:51 1:04:43 1.0
NFS2 - Black 2 Moruga 24989 Greg Gallo 191 C&C 30 RHYC 18:45 19:57:55 1:12:55 1:09:43 2.0
NFS2 - Black 3 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 18:45 20:11:18 1:26:18 1:18:55 3.0
NFS2 - Black 4 Snowbird 100 Mark Quinn 207 Niagara 26 BSBC 18:45 20:14:31 1:29:31 1:23:20 4.0
NFS2 - Black 5 La Belle Vie 319 Dave Numan 217 Beneteau First 30E RHYC 18:45 20:27:45 1:42:45 1:34:07 5.0

June 15 - NFS2 - Black Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Moruga 24989 Greg Gallo 191 C&C 30 RHYC 18:40 19:07:40 0:27:40 0:26:27 1.0
NFS2 - Black 2 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 210 C&C 27-3 RHYC 18:40 19:09:03 0:29:03 0:26:55 2.0
NFS2 - Black 3 Snowbird 100 Mark Quinn 207 Niagara 26 BSBC 18:40 19:11:36 0:31:36 0:29:25 3.0
NFS2 - Black 4 La Belle Vie 319 Dave Numan 217 Beneteau First 30E RHYC 18:40 19:15:24 0:35:24 0:32:25 4.0

May 25 - NFS3 - White Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points

June 1 - NFS3 - White Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 249 HR 25 BSBC 18:35 20:26:43 1:51:43 1:37:17 1.0
NFS3 - White 2 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:35 20:51:55 2:16:55 1:59:47 2.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 257 Hughes 25 RHYC 18:35 20:56:34 2:21:34 2:01:47 3.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 20:56:50 2:21:50 2:06:38 4.0
NFS3 - White 5 Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC     DNF   6.0

June 8 - NFS3 - White Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 249 HR 25 BSBC 18:40 20:08:18 1:28:18 1:16:54 1.0
NFS3 - White 2 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:40 20:08:06 1:28:06 1:17:05 2.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 257 Hughes 25 RHYC 18:40 20:15:08 1:35:08 1:21:50 3.0
NFS3 - White 4 Chewan 626 Bill Wallace 261 Alberg 30 BSBC 18:40 20:16:42 1:36:42 1:22:41 4.0
NFS3 - White 5 Escapade II 1658 Catherine Schiller 263 CS 27 BSBC 18:40 20:33:01 1:53:01 1:36:21 5.0

June 15 - NFS3 - White Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Rehab 118 Chris McCormack 257 Hughes 25 RHYC 18:35 19:06:09 0:31:09 0:26:48 1.0
NFS3 - White 2 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:35 19:05:55 0:30:55 0:27:03 2.0
NFS3 - White 3 Chimo ll 128 Hugh Johnson 249 HR 25 BSBC 18:35 19:06:26 0:31:26 0:27:22 3.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 19:10:18 0:35:18 0:31:31 4.0
NFS3 - White 5 Escapade II 1658 Catherine Schiller 263 CS 27 BSBC     DNF   6.0

May 25 - Ranger 22 Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points

June 1 - Ranger 22 Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 232 Ranger 22 RHYC 18:35 20:09:02 1:34:02 1:24:05 1.0
Ranger 22 2 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 18:35 20:17:56 1:42:56 1:31:45 2.0

June 8 - Ranger 22 Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 232 Ranger 22 RHYC 18:40 20:00:18 1:20:18 1:11:48 1.0
Ranger 22 2 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 18:40 20:04:33 1:24:33 1:15:22 2.0
Ranger 22 3 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:40 20:10:08 1:30:08 1:20:21 3.0

June 15 - Ranger 22 Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 232 Ranger 22 RHYC 18:35 19:05:13 0:30:13 0:27:01 1.0
Ranger 22 2 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19:06:09 0:31:09 0:27:46 2.0
Ranger 22 3 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19:06:20 0:31:20 0:27:56 3.0

May 25 - Shark Fleet - May 25 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:30 19:45:18 1:15:18 1:08:45 1.0
Shark 2 Speedy Cucumber 1138 Dave Castle 219 Shark RHYC     DNF   3.0

June 1 - Shark Fleet - June 1 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:30 20:00:38 1:30:38 1:22:45 1.0
Shark 2 Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 18:30 20:02:11 1:32:11 1:24:10 2.0
Shark 3 Speedy Cucumber 1138 Dave Castle 219 Shark RHYC 18:30 20:08:14 1:38:14 1:29:41 3.0
Shark 4 Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 18:30 20:25:50 1:55:50 1:45:45 4.0
Shark 5 Coquette 179 Cindy Brown 219 Shark RHYC 18:30 20:32:44 2:02:44 1:52:03 5.0

June 8 - Shark Fleet - June 8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 18:35 19:48:10 1:13:10 1:06:48 1.0
Shark 2 Meltemi 1847 Warren Norwood 219 Shark RHYC 18:35 19:51:23 1:16:23 1:09:44 2.0
Shark 3 Buccaneer 1914 Tim Wood 219 Shark RHYC 18:35 19:52:07 1:17:07 1:10:24 3.0
Shark 4 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:35 19:53:07 1:18:07 1:11:19 4.0
Shark 5 Speedy Cucumber 1138 Dave Castle 219 Shark RHYC 18:35 19:58:39 1:23:39 1:16:22 5.0
Shark 6 Coquette 179 Cindy Brown 219 Shark RHYC 18:35 20:11:14 1:36:14 1:27:51 6.0

June 15 - Shark Fleet - June 15 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 219 Shark RHYC 18:30 19:13:31 0:43:31 0:39:44 1.0
Shark 2 Speedy Cucumber 1138 Dave Castle 219 Shark RHYC 18:30 19:14:25 0:44:25 0:40:33 2.0
Shark 3 Gladiator 60 Dave Crompton 219 Shark RHYC 18:30 19:15:55 0:45:55 0:41:55 3.0
Shark 4 Meltemi 1847 Warren Norwood 219 Shark RHYC 18:30 19:15:59 0:45:59 0:41:59 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 6, 3

www.rhyc.ca
vcyachting@rhyc.on.ca

racing@burlbay.com

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com