2016 BS&BC & RHYC Interclub Race Series SUMMER THURSDAYS

Burlington Bay

2016 BSBC & RHYC Interclub Racing SUMMER THURSDAYS (Provisional)

FS1 - Green Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
FS1 - Green 1st Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 1.5 1.0 1.0 (5.0 DNC) 1.0 17.5 7.5
FS1 - Green 2nd Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 2.0 3.0 2.0 (5.0 DNC) 1.5 2.0 3.0 2.0 (4.0) 24.5 15.5
FS1 - Green 3rd Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 4.0 4.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 4.0 3.0 2.0 1.0 2.0 30.0 20.0
FS1 - Green 4th Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 3.0 2.0 (5.0 DNC) 1.0 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 3.0 30.0 20.0

FS2 - Orange Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
FS2 - Orange 1st Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC (5.0) 2.0 (8.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 1.0 26.0 13.0
FS2 - Orange 2nd PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 2.0 (8.0 DNC) 1.0 (5.0 DNF) 4.0 3.0 2.0 2.0 3.0 30.0 17.0
FS2 - Orange 3rd Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 3.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 3.0 5.0 35.0 19.0
FS2 - Orange 4th Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 4.0 1.0 2.0 5.0 DNF 2.0 (6.0 DNF) (8.0 DNC) 4.0 4.0 36.0 22.0
FS2 - Orange 5th Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 1.0 3.0 3.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 2.0 40.0 24.0
FS2 - Orange 6th Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC (8.0 DNC) 5.0 4.0 (8.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 5.0 7.0 50.0 34.0
FS2 - Orange 7th Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNS 8.0 DNC 5.0 7.0 6.0 65.0 49.0

FS3 - Light Blue Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
FS3 - Light Blue 1st Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 12.0 7.0
FS3 - Light Blue 2nd Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC (6.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 21.0 12.0
FS3 - Light Blue 3rd Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 3.0 30.0 18.0
FS3 - Light Blue 4th Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC (6.0 DNC) 5.0 4.0 (6.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 3.0 4.0 39.0 27.0
FS3 - Light Blue 5th Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 3.0 4.0 5.0 4.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 5.0 4.0 6.0 DNC 43.0 31.0

FS4 - Yellow Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
FS4 - Yellow 1st Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 1.0 (3.0) 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 3.0 3.0 19.0 13.0
FS4 - Yellow 2nd Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 2.0 5.0 2.0 2.0 (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 29.0 17.0
FS4 - Yellow 3rd Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC (5.0) 1.0 3.0 1.0 4.0 (6.0 DNC) 2.0 4.0 4.0 30.0 19.0
FS4 - Yellow 4th Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 4.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 33.0 21.0
FS4 - Yellow 5th Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 3.0 4.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 42.0 30.0

NFS1 - Pink Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
NFS1 - Pink 1st Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 1.0 1.0 (5.0 DNC) (4.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 19.0 10.0
NFS1 - Pink 2nd Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 2.0 (5.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 3.0 3.0 24.0 15.0
NFS1 - Pink 3rd Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC (5.0 DNC) 4.0 DSQ 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNF 1.0 1.0 5.0 DNC 28.0 18.0
NFS1 - Pink 4th Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC (5.0 DNC) 4.0 DNF (5.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 DNF 3.0 4.0 2.0 34.0 24.0

NFS2 - Black Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 18 Total Nett
NFS2 - Black 1st Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0 DNC) 1.0 9.0 6.0
NFS2 - Black 2nd Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC (3.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 2.0 3.0 DNF 1.0 2.0 16.0 13.0

NFS3 - White Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
NFS3 - White 1st Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 1.0 1.0 (5.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 14.0 7.0
NFS3 - White 2nd Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 4.0 OCS 4.0 DNF 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNS) 2.0 5.0 DNC 2.0 1.0 29.0 19.0
NFS3 - White 3rd Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 5.0 DNC 3.0 30.0 20.0
NFS3 - White 4th Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 2.0 2.0 (5.0 DNC) 2.0 (5.0 DNF) 4.0 3.0 3.0 4.0 30.0 20.0

Ranger 22 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
Ranger 22 1st Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (3.0) 14.0 7.0
Ranger 22 2nd Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 2.0 (4.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 2.0 1.0 18.0 10.0
Ranger 22 3rd Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC (4.0 DNC) 2.0 2.0 (4.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 2.0 22.0 14.0

Shark Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club June 23 June 30 July 7 July 14 July 21 July 28 Aug 4 Aug 11 Aug 18 Total Nett
Shark 1st War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) (3.0) 1.0 18.0 11.0
Shark 2nd Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 33.0 19.0
Shark 3rd Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 1.0 (6.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 2.0 (5.0) 4.0 33.0 22.0
Shark 4th Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 4.0 5.0 4.0 2.0 2.0 (7.0 DNC) 3.0 (6.0) 2.0 35.0 22.0
Shark 5th Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC (5.0) 4.0 5.0 3.0 3.0 3.0 (7.0 OCS) 2.0 3.0 35.0 23.0
Shark 6th Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 3.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 4.0 5.0 48.0 34.0

June 23 - FS1 - Green Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:51 19.44.07 0:53:07 1:05:12 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:51 19.55.21 1:04:21 1:16:59 2.0
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:51 19.55.07 1:04:07 1:17:02 3.0
FS1 - Green 4 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:51 19.55.42 1:04:42 1:18:55 4.0

June 30 - FS1 - Green Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:50 19.42.16 0:52:16 1:04:10 1.0
FS1 - Green 2 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:50 19.47.40 0:57:40 1:09:17 2.0
FS1 - Green 3 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19.50.53 1:00:53 1:12:51 3.0
FS1 - Green 4 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:50 19.51.02 1:01:02 1:14:26 4.0

July 7 - FS1 - Green Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:50 19.55.52 1:05:52 1:20:51 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 20.24.02 1:34:02 1:52:30 2.0
FS1 - Green 3 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC     DNC   5.0
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   5.0

July 14 - FS1 - Green Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:50 19.53.05 1:03:05 1:15:48 1.0
FS1 - Green 2 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   5.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC     DNC   5.0
FS1 - Green 2 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC     DNC   5.0

July 21 - FS1 - Green Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:50 19.35.39 0:45:39 0:56:02 1.5
FS1 - Green 1 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19.36.50 0:46:50 0:56:02 1.5
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:50 19.36.53 0:46:53 0:56:20 3.0
FS1 - Green 4 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:50 19.40.39 0:50:39 1:01:46 4.0

July 28 - FS1 - Green Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:50 19.56.10 1:06:10 1:21:13 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 20.11.01 1:21:01 1:36:56 2.0
FS1 - Green 3 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:50 20.09.52 1:19:52 1:37:24 3.0
FS1 - Green 4 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   5.0

Aug 4 - FS1 - Green Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:50 19.27.28 0:37:28 0:46:00 1.0
FS1 - Green 2 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:50 19.38.41 0:48:41 0:59:23 2.0
FS1 - Green 3 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19.40.32 0:50:32 1:00:28 3.0
FS1 - Green 4 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   5.0

Aug 11 - FS1 - Green Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:50 19.27.29 0:37:29 0:45:43 1.0
FS1 - Green 2 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19.30.01 0:40:01 0:47:53 2.0
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:50 19.30.01 0:40:01 0:48:05 3.0
FS1 - Green 4 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   5.0

Aug 18 - FS1 - Green Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:50 19.32.40 0:42:40 0:52:23 1.0
FS1 - Green 2 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:50 19.37.04 0:47:04 0:57:24 2.0
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:50 19.45.03 0:55:03 1:06:09 3.0
FS1 - Green 4 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:50 19.48.15 0:58:15 1:09:42 4.0

June 23 - FS2 - Orange Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:46
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:46 19.46.35 1:00:35 1:05:26 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:46 19.45.26 0:59:26 1:06:05 2.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:46 19.53.52 1:07:52 1:08:50 3.0
FS2 - Orange 4 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:46 19.53.21 1:07:21 1:09:03 4.0
FS2 - Orange 5 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:46 19.47.53 1:01:53 1:09:13 5.0
FS2 - Orange 6 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC     DNC   8.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   8.0

June 30 - FS2 - Orange Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:45 19.47.11 1:02:11 1:03:46 1.0
FS2 - Orange 2 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 19.44.05 0:59:05 1:06:05 2.0
FS2 - Orange 3 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19.46.48 1:01:48 1:06:45 3.0
FS2 - Orange 4 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:45 19.51.06 1:06:06 1:07:03 4.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 20.01.34 1:16:34 1:21:37 5.0
FS2 - Orange 6 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC     DNC   8.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   8.0

July 7 - FS2 - Orange Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:45 20.12.40 1:27:40 1:37:29 1.0
FS2 - Orange 2 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:45 20.24.35 1:39:35 1:42:06 2.0
FS2 - Orange 3 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 20.20.47 1:35:47 1:43:27 3.0
FS2 - Orange 4 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 20.45.11 2:00:11 2:08:06 4.0
FS2 - Orange 5 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC     DNC   8.0
FS2 - Orange 5 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC     DNC   8.0
FS2 - Orange 5 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   8.0

July 14 - FS2 - Orange Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19.49.03 1:04:03 1:09:11 1.0
FS2 - Orange 2 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 19.53.32 1:08:32 1:16:39 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC     DNF   5.0
FS2 - Orange 3 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC     DNF   5.0
FS2 - Orange 5 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC     DNC   8.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC     DNC   8.0
FS2 - Orange 5 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   8.0

July 21 - FS2 - Orange Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:45 19.35.43 0:50:43 0:51:27 1.0
FS2 - Orange 2 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:45 19.36.29 0:51:29 0:52:47 2.0
FS2 - Orange 3 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 19.36.25 0:51:25 0:57:30 3.0
FS2 - Orange 4 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:45 19.38.00 0:53:00 0:58:56 4.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 19.42.32 0:57:32 1:01:19 5.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNS   7.0
FS2 - Orange 7 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   8.0

July 28 - FS2 - Orange Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 20.00.03 1:15:03 1:23:56 1.0
FS2 - Orange 2 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:45 20.15.34 1:30:34 1:31:52 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:45 20.07.38 1:22:38 1:31:53 3.0
FS2 - Orange 4 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 20.16.03 1:31:03 1:37:03 4.0
FS2 - Orange 5 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC     DNF   6.0
FS2 - Orange 6 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   8.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   8.0

Aug 4 - FS2 - Orange Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:45 19.34.48 0:49:48 0:50:31 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:45 19.31.31 0:46:31 0:51:43 2.0
FS2 - Orange 3 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 19.31.16 0:46:16 0:51:45 3.0
FS2 - Orange 4 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 19.37.26 0:52:26 0:55:53 4.0
FS2 - Orange 5 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC 18:45 19.43.56 0:58:56 1:00:59 5.0
FS2 - Orange 6 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC     DNC   8.0
FS2 - Orange 6 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   8.0

Aug 11 - FS2 - Orange Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 19.22.41 0:37:41 0:42:09 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:45 19.25.15 0:40:15 0:44:45 2.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:45 19.30.17 0:45:17 0:45:56 3.0
FS2 - Orange 4 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:45 19.30.07 0:45:07 0:46:16 4.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 19.30.54 0:45:54 0:48:55 5.0
FS2 - Orange 6 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19.32.27 0:47:27 0:51:15 6.0
FS2 - Orange 7 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC 18:45 19.41.04 0:56:04 0:58:01 7.0

Aug 18 - FS2 - Orange Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:45 19.34.30 0:49:30 0:55:22 1.0
FS2 - Orange 2 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:45 19.39.19 0:54:19 0:58:40 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:45 19.42.47 0:57:47 1:04:15 3.0
FS2 - Orange 4 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:45 19.48.02 1:03:02 1:04:38 4.0
FS2 - Orange 5 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:45 19.49.33 1:04:33 1:05:28 5.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC 18:45 19.50.56 1:05:56 1:08:13 6.0
FS2 - Orange 7 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:45 19.51.01 1:06:01 1:10:22 7.0

June 23 - FS3 - Light Blue Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:41
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:41 19.45.21 1:04:21 1:02:54 1.0
FS3 - Light Blue 2 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:41 19.48.58 1:07:58 1:07:08 2.0
FS3 - Light Blue 3 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 18:41 19.53.04 1:12:04 1:10:56 3.0
FS3 - Light Blue 4 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC     DNC   6.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC     DNC   6.0

June 30 - FS3 - Light Blue Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 19.42.55 1:02:55 1:01:30 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19.41.34 1:01:34 1:01:47 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:40 19.42.59 1:02:59 1:02:13 3.0
FS3 - Light Blue 4 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 18:40 19.44.50 1:04:50 1:03:49 4.0
FS3 - Light Blue 5 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 19.51.37 1:11:37 1:10:45 5.0

July 7 - FS3 - Light Blue Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 20.03.17 1:23:17 1:23:35 1.0
FS3 - Light Blue 2 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:40 20.13.50 1:33:50 1:32:41 2.0
FS3 - Light Blue 3 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 20.16.48 1:36:48 1:34:38 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 20.39.30 1:59:30 1:58:02 4.0
FS3 - Light Blue 5 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 18:40 20.48.08 2:08:08 2:06:08 5.0

July 14 - FS3 - Light Blue Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 19.47.04 1:07:04 1:05:34 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19.48.41 1:08:41 1:08:56 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:40 19.50.20 1:10:20 1:09:28 3.0
FS3 - Light Blue 4 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 18:40 19.50.45 1:10:45 1:09:39 4.0
FS3 - Light Blue 5 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC     DNC   6.0

July 21 - FS3 - Light Blue Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 19.30.58 0:50:58 0:49:49 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19.29.47 0:49:47 0:49:58 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:40 19.35.12 0:55:12 0:54:32 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 19.38.20 0:58:20 0:57:37 4.0
FS3 - Light Blue 5 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

July 28 - FS3 - Light Blue Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 20.03.05 1:23:05 1:21:13 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 20.02.19 1:22:19 1:22:37 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 20.19.15 1:39:15 1:38:02 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC     DNC   6.0
FS3 - Light Blue 4 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Aug 4 - FS3 - Light Blue Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 19.25.42 0:45:42 0:44:40 1.0
FS3 - Light Blue 2 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:40 19.27.03 0:47:03 0:46:29 2.0
FS3 - Light Blue 3 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19.28.16 0:48:16 0:48:26 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 19.30.07 0:50:07 0:49:30 4.0
FS3 - Light Blue 5 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 18:40 19.30.41 0:50:41 0:49:53 5.0

Aug 11 - FS3 - Light Blue Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19.24.43 0:44:43 0:44:53 1.0
FS3 - Light Blue 2 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 19.26.15 0:46:15 0:45:13 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 19.28.00 0:48:00 0:47:25 3.0
FS3 - Light Blue 4 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC 18:40 19.29.09 0:49:09 0:48:23 4.0
FS3 - Light Blue 5 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC     DNC   6.0

Aug 18 - FS3 - Light Blue Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:40 19.33.35 0:53:35 0:52:23 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:40 19.33.33 0:53:33 0:53:44 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:40 19.43.10 1:03:10 1:02:24 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:40 19.47.33 1:07:33 1:06:44 4.0
FS3 - Light Blue 5 Moruga 24989 Greg Gallo 174 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

June 23 - FS4 - Yellow Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:36 19.46.43 1:10:43 1:08:39 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:36 19.47.37 1:11:37 1:09:46 2.0
FS4 - Yellow 3 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:36 19.55.25 1:19:25 1:10:08 3.0
FS4 - Yellow 4 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:36 19.57.54 1:21:54 1:14:03 4.0
FS4 - Yellow 5 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:36 19.58.04 1:22:04 1:17:10 5.0

June 30 - FS4 - Yellow Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 19.41.25 1:06:25 1:02:27 1.0
FS4 - Yellow 2 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:35 19.49.22 1:14:22 1:07:15 2.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19.44.45 1:09:45 1:07:43 3.0
FS4 - Yellow 4 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:35 19.51.47 1:16:47 1:07:48 4.0
FS4 - Yellow 5 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:35 19.45.15 1:10:15 1:08:26 5.0

July 7 - FS4 - Yellow Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 20.12.09 1:37:09 1:34:19 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:35 20.27.05 1:52:05 1:49:12 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 20.46.24 2:11:24 2:03:33 3.0
FS4 - Yellow 4 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 4 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC     DNC   6.0

July 14 - FS4 - Yellow Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 19.49.23 1:14:23 1:09:56 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:35 19.49.41 1:14:41 1:12:45 2.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19.56.25 1:21:25 1:19:03 3.0
FS4 - Yellow 4 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 4 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC     DNC   6.0

July 21 - FS4 - Yellow Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:35 19.34.08 0:59:08 0:53:28 1.0
FS4 - Yellow 2 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:35 19.36.02 1:01:02 0:53:54 2.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19.31.17 0:56:17 0:54:39 3.0
FS4 - Yellow 4 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 19.37.15 1:02:15 0:58:32 4.0
FS4 - Yellow 5 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC     DNC   6.0

July 28 - FS4 - Yellow Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 20.08.24 1:33:24 1:30:41 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:35 20.08.38 1:33:38 1:31:13 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 3 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 3 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC     DNC   6.0

Aug 4 - FS4 - Yellow Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19.25.52 0:50:52 0:49:23 1.0
FS4 - Yellow 2 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 19.35.06 1:00:06 0:56:31 2.0
FS4 - Yellow 3 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:35 19.50.15 1:15:15 1:06:27 3.0
FS4 - Yellow 4 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 4 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC     DNC   6.0

Aug 11 - FS4 - Yellow Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:35 19.28.05 0:53:05 0:48:00 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:35 19.26.00 0:51:00 0:49:41 2.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19.37.27 1:02:27 1:00:38 3.0
FS4 - Yellow 4 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 19.42.40 1:07:40 1:03:37 4.0
FS4 - Yellow 5 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC     DNC   6.0

Aug 18 - FS4 - Yellow Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:35 19.34.03 0:59:03 0:53:24 1.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:35 19.31.34 0:56:34 0:55:06 2.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:35 19.34.15 0:59:15 0:57:31 3.0
FS4 - Yellow 4 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:35 19.42.37 1:07:37 1:03:35 4.0
FS4 - Yellow 5 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC     DNC   6.0

June 23 - NFS1 - Pink Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:46
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:46 19.58.02 1:12:02 1:13:44 1.0
NFS1 - Pink 2 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:46 19.57.08 1:11:08 1:16:24 2.0
NFS1 - Pink 3 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC     DNC   5.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC     DNC   5.0

June 30 - NFS1 - Pink Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 20.05.10 1:20:10 1:22:03 1.0
NFS1 - Pink 2 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC 18:45 19.50.08 DSQ   4.0
NFS1 - Pink 2 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC     DNF   4.0
NFS1 - Pink 4 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC     DNC   5.0

July 7 - NFS1 - Pink Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC 18:45 19.56.42 1:11:42 1:10:42 1.0
NFS1 - Pink 2 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 20.14.08 1:29:08 1:35:43 2.0
NFS1 - Pink 3 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC     DNC   5.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC     DNC   5.0

July 14 - NFS1 - Pink Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC 18:45 19.49.24 1:04:24 1:03:30 1.0
NFS1 - Pink 2 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 19.51.41 1:06:41 1:11:37 2.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:45 20.00.45 1:15:45 1:14:11 3.0
NFS1 - Pink 4 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 19.58.38 1:13:38 1:15:22 4.0

July 21 - NFS1 - Pink Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 19.34.53 0:49:53 0:53:34 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 19.39.32 0:54:32 0:55:49 2.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:45 19.42.17 0:57:17 0:56:06 3.0
NFS1 - Pink 4 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC     DNC   5.0

July 28 - NFS1 - Pink Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 20.00.29 1:15:29 1:17:15 1.0
NFS1 - Pink 2 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 20.10.11 1:25:11 1:31:29 2.0
NFS1 - Pink 3 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC     DNF   5.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC     DNF   5.0

Aug 4 - NFS1 - Pink Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC 18:45 19.35.46 0:50:46 0:50:04 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 19.37.41 0:52:41 0:53:55 2.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:45 19.41.04 0:56:04 0:54:54 3.0
NFS1 - Pink 4 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 19.39.30 0:54:30 0:58:32 4.0

Aug 11 - NFS1 - Pink Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC 18:45 19.26.04 0:41:04 0:40:30 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 19.27.11 0:42:11 0:43:10 2.0
NFS1 - Pink 3 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 19.33.04 0:48:04 0:51:37 3.0
NFS1 - Pink 4 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:45 19.37.47 0:52:47 0:51:41 4.0

Aug 18 - NFS1 - Pink Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:45 19.45.16 1:00:16 1:01:41 1.0
NFS1 - Pink 2 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:45 19.50.27 1:05:27 1:04:06 2.0
NFS1 - Pink 3 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:45 19.51.44 1:06:44 1:11:40 3.0
NFS1 - Pink 4 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 173 Aphrodite 101 RHYC     DNC   5.0

June 23 - NFS2 - Black Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:41
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:41 19.54.27 1:13:27 1:07:43 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   3.0

June 30 - NFS2 - Black Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:40 19.57.21 1:17:21 1:11:18 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   3.0

July 7 - NFS2 - Black Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
NFS2 - Black   Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC    
NFS2 - Black   Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC    

July 14 - NFS2 - Black Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:40 19.52.40 1:12:40 1:06:59 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 18:40 20.02.27 1:22:27 1:15:24 2.0

July 21 - NFS2 - Black Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:40 19.34.31 0:54:31 0:50:15 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 18:40 19.37.15 0:57:15 0:52:21 2.0

July 28 - NFS2 - Black Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:40 19.56.25 1:16:25 1:10:27 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNF   3.0

Aug 4 - NFS2 - Black Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 18:40 19.39.43 0:59:43 0:54:36 1.0
NFS2 - Black 2 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC     DNC   3.0

Aug 11 - NFS2 - Black Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
NFS2 - Black   Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC    
NFS2 - Black   Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC    

Aug 18 - NFS2 - Black Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:40 19.48.47 1:08:47 1:03:25 1.0
NFS2 - Black 2 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 18:40 19.51.15 1:11:15 1:05:09 2.0

June 23 - NFS3 - White Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:36 19.54.23 1:18:23 1:07:38 1.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:36 20.05.11 1:29:11 1:17:19 2.0
NFS3 - White 3 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     OCS   4.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   5.0

June 30 - NFS3 - White Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 20.04.45 1:29:45 1:17:27 1.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:35 20.10.24 1:35:24 1:22:42 2.0
NFS3 - White 3 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNF   4.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   5.0

July 7 - NFS3 - White Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:35 20.09.51 1:34:51 1:22:59 1.0
NFS3 - White 2 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 20.13.15 1:38:15 1:27:43 2.0
NFS3 - White 3 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC     DNC   5.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC     DNC   5.0

July 14 - NFS3 - White Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 19.59.37 1:24:37 1:13:01 1.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:35 20.07.19 1:32:19 1:20:02 2.0
NFS3 - White 3 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 20.19.57 1:44:57 1:33:42 3.0
NFS3 - White 4 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   5.0

July 21 - NFS3 - White Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 19.37.35 1:02:35 0:54:00 1.0
NFS3 - White 2 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 19.48.14 1:13:14 1:05:23 2.0
NFS3 - White 3 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNS   5.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC     DNF   5.0

July 28 - NFS3 - White Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 20.16.35 1:41:35 1:27:39 1.0
NFS3 - White 2 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:35 20.19.55 1:44:55 1:31:47 2.0
NFS3 - White 3 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 20.20.14 1:45:14 1:33:57 3.0
NFS3 - White 4 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:35 20.24.44 1:49:44 1:35:07 4.0

Aug 4 - NFS3 - White Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 19.37.04 1:02:04 0:53:33 1.0
NFS3 - White 2 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 19.40.57 1:05:57 0:58:53 2.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:35 19.44.50 1:09:50 1:00:32 3.0
NFS3 - White 4 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   5.0

Aug 11 - NFS3 - White Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 19.28.15 0:53:15 0:45:57 1.0
NFS3 - White 2 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:35 19.40.47 1:05:47 0:57:33 2.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:35 20.01.39 1:26:39 1:15:07 3.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   5.0

Aug 18 - NFS3 - White Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:35 19.49.06 1:14:06 1:04:50 1.0
NFS3 - White 2 Chimo 2 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:35 19.51.10 1:16:10 1:05:43 2.0
NFS3 - White 3 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 18:35 19.49.28 1:14:28 1:06:29 3.0
NFS3 - White 4 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:35 19.52.04 1:17:04 1:06:48 4.0

June 23 - Ranger 22 Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:36 19.51.05 1:15:05 1:07:02 1.0
Ranger 22 2 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:36 19.58.08 1:22:08 1:13:13 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC     DNC   4.0

June 30 - Ranger 22 Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:35 20.05.48 1:30:48 1:21:04 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:35 20.10.21 1:35:21 1:25:00 2.0
Ranger 22 3 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC     DNC   4.0

July 7 - Ranger 22 Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:35 19.56.48 1:21:48 1:13:02 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:35 20.01.23 1:26:23 1:17:00 2.0
Ranger 22 3 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:35 20.05.06 1:30:06 1:20:19 3.0

July 14 - Ranger 22 Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
Ranger 22   Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC    
Ranger 22   Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC    
Ranger 22   Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC    

July 21 - Ranger 22 Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.33.01 0:58:01 0:51:43 1.0
Ranger 22 2 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC     DNC   4.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC     DNC   4.0

July 28 - Ranger 22 Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.54.49 1:19:49 1:11:09 1.0
Ranger 22 2 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:35 19.55.42 1:20:42 1:12:03 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:35 20.00.01 1:25:01 1:15:47 3.0

Aug 4 - Ranger 22 Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:35 19.28.04 0:53:04 0:47:23 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.34.31 0:59:31 0:53:03 2.0
Ranger 22 3 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC     DNC   4.0

Aug 11 - Ranger 22 Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:35 19.27.55 0:52:55 0:47:15 1.0
Ranger 22 2 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.28.05 0:53:05 0:47:19 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.28.17 0:53:17 0:47:30 3.0

Aug 18 - Ranger 22 Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.36.24 1:01:24 0:54:44 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:35 19.37.59 1:02:59 0:56:09 2.0
Ranger 22 3 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:35 19.38.36 1:03:36 0:56:47 3.0

June 23 - Shark Fleet - June 23 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:31
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:31 19.38.22 1:07:22 1:00:55 1.0
Shark 2 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:31 19.39.43 1:08:43 1:02:08 2.0
Shark 3 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:31 19.40.57 1:09:57 1:03:15 3.0
Shark 4 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:31 19.42.31 1:11:31 1:04:40 4.0
Shark 5 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:31 19.42.59 1:11:59 1:05:05 5.0
Shark 6 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC     DNC   7.0

June 30 - Shark Fleet - June 30 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:30 19.31.53 1:01:53 0:55:57 1.0
Shark 2 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.32.29 1:02:29 0:56:30 2.0
Shark 3 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:30 19.35.22 1:05:22 0:59:06 3.0
Shark 4 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 19.40.13 1:10:13 1:03:29 4.0
Shark 5 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 19.40.20 1:10:20 1:03:36 5.0
Shark 6 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.45.46 1:15:46 1:08:31 6.0

July 7 - Shark Fleet - July 7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:30 20.10.48 1:40:48 1:31:09 1.0
Shark 2 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 20.14.39 1:44:39 1:34:38 2.0
Shark 3 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 20.17.16 1:47:16 1:37:00 3.0
Shark 4 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 20.21.31 1:51:31 1:40:50 4.0
Shark 5 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 20.25.36 1:55:36 1:44:32 5.0
Shark 6 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC     DNC   7.0

July 14 - Shark Fleet - July 14 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.35.44 1:05:44 0:59:26 1.0
Shark 2 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 19.40.37 1:10:37 1:03:51 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 19.43.09 1:13:09 1:06:09 3.0
Shark 4 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.47.47 1:17:47 1:10:20 4.0
Shark 5 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC     DNC   7.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC     DNC   7.0

July 21 - Shark Fleet - July 21 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.20.53 0:50:53 0:46:01 1.0
Shark 2 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 19.25.33 0:55:33 0:50:14 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 19.28.54 0:58:54 0:53:16 3.0
Shark 4 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.29.53 0:59:53 0:54:09 4.0
Shark 5 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC     DNC   7.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC     DNC   7.0

July 28 - Shark Fleet - July 28 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:30 19.48.27 1:18:27 1:10:56 1.0
Shark 2 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.50.19 1:20:19 1:12:37 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 19.52.20 1:22:20 1:14:27 3.0
Shark 4 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.53.06 1:23:06 1:15:08 4.0
Shark 5 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC     DNC   7.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC     DNC   7.0

Aug 4 - Shark Fleet - Aug 4 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:30 19.19.24 0:49:24 0:44:40 1.0
Shark 2 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.19.26 0:49:26 0:44:42 2.0
Shark 3 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 19.20.22 0:50:22 0:45:33 3.0
Shark 4 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.21.42 0:51:42 0:46:45 4.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:30 19.21.49 0:51:49 0:46:51 5.0
Shark 6 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC     OCS   7.0

Aug 11 - Shark Fleet - Aug 11 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:30 19.15.56 0:45:56 0:41:32 1.0
Shark 2 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 19.18.46 0:48:46 0:44:06 2.0
Shark 3 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.19.14 0:49:14 0:44:31 3.0
Shark 4 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:30 19.20.24 0:50:24 0:45:34 4.0
Shark 5 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.21.21 0:51:21 0:46:26 5.0
Shark 6 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 19.26.28 0:56:28 0:51:03 6.0

Aug 18 - Shark Fleet - Aug 18 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:30 19.24.58 0:54:58 0:49:42 1.0
Shark 2 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:30 19.29.01 0:59:01 0:53:22 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:30 19.30.12 1:00:12 0:54:26 3.0
Shark 4 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:30 19.30.15 1:00:15 0:54:29 4.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:30 19.30.42 1:00:42 0:54:53 5.0
Shark 6 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC     DNC   7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification 4
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies

www.rhyc.ca

racing@burlbay.com
vcyachting@rhyc.on.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com