2016 BS&BC & RHYC Interclub Race Series FALL TUESDAYS

Burlington Bay

2016 BSBC & RHYC Interclub Racing FALL TUESDAYS (Provisional)

FS1 - Green Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
FS1 - Green 1st Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
FS1 - Green 2nd Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 8.0
FS1 - Green 3rd Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 3.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 18.0 14.0
FS1 - Green 4th Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 4.0 5.0 3.0 (9.0 DNC) 3.0 24.0 15.0
FS1 - Green 5th Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 5.0 DNF 9.0 DNC 35.0 26.0
FS1 - Green DNQ Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
FS1 - Green DNQ Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
FS1 - Green DNQ Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0

FS2 - Orange Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
FS2 - Orange 1st Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 2.0 (4.0) 1.0 1.0 1.0 9.0 5.0
FS2 - Orange 2nd PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC (5.0) 1.0 3.0 2.0 2.0 13.0 8.0
FS2 - Orange 3rd Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 1.0 3.0 2.0 (6.0 DNF) 3.0 15.0 9.0
FS2 - Orange 4th Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 3.0 2.0 4.0 (6.0 DNF) 4.0 19.0 13.0
FS2 - Orange 5th Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 6.0 5.0 (9.0 DNC) 6.0 DNF 9.0 DNC 35.0 26.0
FS2 - Orange DNQ Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 40.0 31.0
FS2 - Orange DNQ Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
FS2 - Orange DNQ Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0

FS3 - Light Blue Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
FS3 - Light Blue 1st Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
FS3 - Light Blue 2nd Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 10.0 7.0
FS3 - Light Blue 3rd Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 3.0 (5.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 2.0 17.0 12.0
FS3 - Light Blue 4th Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC (5.0 DNC) 3.0 4.0 4.0 DNF 4.0 20.0 15.0

FS4 - Yellow Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
FS4 - Yellow 1st Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 1.0 2.0 2.0 DNF 2.0 7.0 7.0
FS4 - Yellow 2nd Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 1.0 14.0 14.0
FS4 - Yellow DNQ Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 24.0
FS4 - Yellow DNQ Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 24.0
FS4 - Yellow DNQ Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 24.0

NFS1 - Pink Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
NFS1 - Pink 1st Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 1.0 1.0 (4.0) 1.0 3.0 10.0 6.0
NFS1 - Pink 2nd Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 2.0 2.0 3.0 (6.0 DNC) 2.0 15.0 9.0
NFS1 - Pink 3rd Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC (6.0 DNC) 5.0 DNF 1.0 4.0 DNF 1.0 17.0 11.0
NFS1 - Pink 4th Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 3.0 3.0 2.0 (4.0 DNF) 4.0 16.0 12.0
NFS1 - Pink DNQ Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 30.0 24.0

NFS2 - Black Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
NFS2 - Black 1st Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNF) 5.0 DNF 13.0 8.0
NFS2 - Black 2nd Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 3.0 (5.0 DNF) 2.0 5.0 DNF 2.0 17.0 12.0
NFS2 - Black 3rd Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNF) 5.0 DNF 18.0 13.0
NFS2 - Black 4th C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC (7.0 DNC) 5.0 DNF 3.0 5.0 DNF 1.0 21.0 14.0
NFS2 - Black DNQ Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0
NFS2 - Black DNQ Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0

NFS3 - White Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
NFS3 - White 1st Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0
NFS3 - White 2nd Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC 2.0 (5.0 DNF) 1.0 5.0 DNF 2.0 15.0 10.0
NFS3 - White 3rd Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 4.0 (5.0 DNF) 3.0 5.0 DNF 3.0 20.0 15.0
NFS3 - White 4th Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC (9.0 DNC) 5.0 DNF 4.0 5.0 DNF 9.0 DNC 32.0 23.0
NFS3 - White DNQ Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0
NFS3 - White DNQ Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
NFS3 - White DNQ Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
NFS3 - White DNQ Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0

Ranger 22 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
Ranger 22 1st Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 9.0 4.0
Ranger 22 2nd Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC (4.0) 2.0 2.0 3.0 1.0 12.0 8.0
Ranger 22 3rd Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0 12.0 9.0
Ranger 22 DNQ Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 23.0 18.0

Shark Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Aug 30 Sept 6 Sept 13 Sept 20 Sept 27 Total Nett
Shark 1st Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 3.0 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 18.0 6.0
Shark 2nd Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 5.0 5.0 4.0 (6.0) 2.0 22.0 16.0
Shark 3rd Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 2.0 6.0 3.0 (7.0) 5.5 23.5 16.5
Shark 4th Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 1.0 29.0 17.0
Shark 5th Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC (12.0 DNC) 2.0 2.0 12.0 DNC 3.0 31.0 19.0
Shark 6th Coquette 179 Jim Lamontagne 225 Shark RHYC (12.0 DNC) 4.0 6.0 5.0 5.5 32.5 20.5
Shark 7th Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 4.0 34.0 22.0
Shark 8th Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC (12.0 DNC) 3.0 5.0 4.0 12.0 DNC 36.0 24.0
Shark DNQ Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0
Shark DNQ Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0
Shark DNQ War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

Aug 30 - FS1 - Green Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:30 19.11.41 0:41:41 0:49:52 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.13.34 0:43:34 0:51:28 2.0
FS1 - Green 3 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.16.11 0:46:11 0:55:15 3.0
FS1 - Green 4 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:30 19.20.04 0:50:04 0:59:54 4.0
FS1 - Green 5 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   9.0

Sept 6 - FS1 - Green Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:30 19.21.16 0:51:16 1:01:20 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.27.16 0:57:16 1:07:40 2.0
FS1 - Green 3 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:30 19.35.31 1:05:31 1:18:43 3.0
FS1 - Green 4 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.37.57 1:07:57 1:21:18 4.0
FS1 - Green 5 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:30 19.42.54 1:12:54 1:27:13 5.0
FS1 - Green 6 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 6 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 6 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   9.0

Sept 13 - FS1 - Green Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:30 19.08.44 0:38:44 0:46:21 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.12.01 0:42:01 0:49:38 2.0
FS1 - Green 3 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:30 19.12.42 0:42:42 0:51:05 3.0
FS1 - Green 4 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.18.39 0:48:39 0:58:12 4.0
FS1 - Green 5 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   9.0

Sept 20 - FS1 - Green Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:30 19.24.42 0:54:42 1:05:27 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.27.51 0:57:51 1:08:21 2.0
FS1 - Green 3 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.37.10 1:07:10 1:20:22 3.0
FS1 - Green 4 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNF   5.0
FS1 - Green 5 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   9.0

Sept 27 - FS1 - Green Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 18:30 19.00.16 0:30:16 0:36:13 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.01.55 0:31:55 0:37:43 2.0
FS1 - Green 3 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:30 19.02.56 0:32:56 0:39:24 3.0
FS1 - Green 4 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.10.58 0:40:58 0:49:01 4.0
FS1 - Green 5 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   9.0
FS1 - Green 5 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   9.0

Aug 30 - FS2 - Orange Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:25 19.10.25 0:45:25 0:46:34 1.0
FS2 - Orange 2 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 19.07.31 0:42:31 0:47:33 2.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:25 19.12.41 0:47:41 0:48:22 3.0
FS2 - Orange 4 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:25 19.10.02 0:45:02 0:48:38 4.0
FS2 - Orange 5 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 19.09.31 0:44:31 0:49:30 5.0
FS2 - Orange 6 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:25 19.21.39 0:56:39 1:00:23 6.0
FS2 - Orange 7 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 7 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Sept 6 - FS2 - Orange Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 19.21.55 0:56:55 1:03:17 1.0
FS2 - Orange 2 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:25 19.27.45 1:02:45 1:03:39 2.0
FS2 - Orange 3 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:25 19.30.26 1:05:26 1:07:05 3.0
FS2 - Orange 4 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 19.27.46 1:02:46 1:10:12 4.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:25 19.39.41 1:14:41 1:19:36 5.0
FS2 - Orange 6 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   9.0
FS2 - Orange 6 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Sept 13 - FS2 - Orange Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 19.05.56 0:40:56 0:45:47 1.0
FS2 - Orange 2 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:25 19.11.01 0:46:01 0:47:11 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 19.09.01 0:44:01 0:48:57 3.0
FS2 - Orange 4 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:25 19.14.18 0:49:18 0:50:00 4.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 5 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   9.0
FS2 - Orange 5 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 5 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Sept 20 - FS2 - Orange Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 19.16.58 0:51:58 0:58:07 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 19.21.37 0:56:37 1:02:57 2.0
FS2 - Orange 3 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC     DNF   6.0
FS2 - Orange 3 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC     DNF   6.0
FS2 - Orange 3 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC     DNF   6.0
FS2 - Orange 6 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   9.0
FS2 - Orange 6 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Sept 27 - FS2 - Orange Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 18.57.41 0:32:41 0:36:33 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 18.58.21 0:33:21 0:37:05 2.0
FS2 - Orange 3 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:25 19.03.01 0:38:01 0:38:59 3.0
FS2 - Orange 4 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:25 19.05.02 0:40:02 0:40:36 4.0
FS2 - Orange 5 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 5 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   9.0
FS2 - Orange 5 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 5 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Aug 30 - FS3 - Light Blue Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 19.08.18 0:48:18 0:47:13 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 19.08.11 0:48:11 0:48:21 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:20 19.10.07 0:50:07 0:49:30 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC     DNC   5.0

Sept 6 - FS3 - Light Blue Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 19.26.01 1:06:01 1:04:32 1.0
FS3 - Light Blue 2 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 19.25.09 1:05:09 1:05:23 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:20 19.34.13 1:14:13 1:13:19 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC     DNC   5.0

Sept 13 - FS3 - Light Blue Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 19.05.29 0:45:29 0:45:39 1.0
FS3 - Light Blue 2 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:20 19.06.59 0:46:59 0:46:25 2.0
FS3 - Light Blue 3 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 19.08.48 0:48:48 0:47:42 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:20 19.17.14 0:57:14 0:56:32 4.0

Sept 20 - FS3 - Light Blue Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 19.06.48 0:46:48 0:46:58 1.0
FS3 - Light Blue 2 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 19.17.07 0:57:07 0:55:50 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC     DNF   4.0
FS3 - Light Blue 4 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC     DNC   5.0

Sept 27 - FS3 - Light Blue Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 18.56.29 0:36:29 0:36:37 1.0
FS3 - Light Blue 2 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 18:20 18.57.06 0:37:06 0:36:39 2.0
FS3 - Light Blue 3 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 18.59.01 0:39:01 0:38:08 3.0
FS3 - Light Blue 4 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 18:20 19.03.23 0:43:23 0:42:51 4.0

Aug 30 - FS4 - Yellow Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:15 19.12.28 0:57:28 0:51:58 1.0
FS4 - Yellow 2 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 2 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 2 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC     DNC   6.0

Sept 6 - FS4 - Yellow Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
FS4 - Yellow   Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC    
FS4 - Yellow   Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC    
FS4 - Yellow   Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC    
FS4 - Yellow   Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC    
FS4 - Yellow   Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC    

Sept 13 - FS4 - Yellow Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:15 19.12.36 0:57:36 0:50:52 1.0
FS4 - Yellow 2 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:15 19.12.13 0:57:13 0:51:44 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 3 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC     DNC   6.0

Sept 20 - FS4 - Yellow Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
FS4 - Yellow 1 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC DNF 2.0
FS4 - Yellow 2 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC DNC 6.0
FS4 - Yellow 2 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC DNC 6.0
FS4 - Yellow 2 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC DNC 6.0
FS4 - Yellow 2 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC DNC 6.0

Sept 27 - FS4 - Yellow Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:15 19.03.21 0:48:21 0:42:42 1.0
FS4 - Yellow 2 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 18:15 19.02.47 0:47:47 0:43:12 2.0
FS4 - Yellow 3 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 3 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC     DNC   6.0
FS4 - Yellow 3 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC     DNC   6.0

Aug 30 - NFS1 - Pink Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.17.35 0:52:35 0:53:49 1.0
NFS1 - Pink 2 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:25 19.20.01 0:55:01 0:53:53 2.0
NFS1 - Pink 3 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:25 19.16.38 0:51:38 0:55:27 3.0
NFS1 - Pink 4 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC     DNC   6.0
NFS1 - Pink 4 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Sept 6 - NFS1 - Pink Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.35.23 1:10:23 1:12:02 1.0
NFS1 - Pink 2 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:25 19.53.38 1:28:38 1:26:48 2.0
NFS1 - Pink 3 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:25 19.46.22 1:21:22 1:27:23 3.0
NFS1 - Pink 4 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC     DNF   5.0
NFS1 - Pink 5 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Sept 13 - NFS1 - Pink Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC 18:25 19.11.58 0:46:58 0:44:50 1.0
NFS1 - Pink 2 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:25 19.10.34 0:45:34 0:48:56 2.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:25 19.15.31 0:50:31 0:49:28 3.0
NFS1 - Pink 4 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.13.50 0:48:50 0:49:59 4.0
NFS1 - Pink 5 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Sept 20 - NFS1 - Pink Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.39.50 1:14:50 1:16:35 1.0
NFS1 - Pink 2 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC     DNF   4.0
NFS1 - Pink 2 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC     DNF   4.0
NFS1 - Pink 4 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC     DNC   6.0
NFS1 - Pink 4 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Sept 27 - NFS1 - Pink Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC 18:25 19.02.32 0:37:32 0:35:50 1.0
NFS1 - Pink 2 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:25 19.03.10 0:38:10 0:37:22 2.0
NFS1 - Pink 3 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.02.25 0:37:25 0:38:18 3.0
NFS1 - Pink 4 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:25 19.00.57 0:35:57 0:38:36 4.0
NFS1 - Pink 5 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Aug 30 - NFS2 - Black Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:20 19.18.59 0:58:59 0:54:23 1.0
NFS2 - Black 2 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC 18:20 19.20.50 1:00:50 0:56:38 2.0
NFS2 - Black 3 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.22.50 1:02:50 0:57:05 3.0
NFS2 - Black 4 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 4 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 4 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   7.0

Sept 6 - NFS2 - Black Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:20 19.49.48 1:29:48 1:22:47 1.0
NFS2 - Black 2 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC 18:20 19.54.15 1:34:15 1:27:45 2.0
NFS2 - Black 3 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC     DNF   5.0
NFS2 - Black 3 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC     DNF   5.0
NFS2 - Black 5 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 5 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   7.0

Sept 13 - NFS2 - Black Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:20 19.13.02 0:53:02 0:48:53 1.0
NFS2 - Black 2 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.14.55 0:54:55 0:49:54 2.0
NFS2 - Black 3 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.18.23 0:58:23 0:53:03 3.0
NFS2 - Black 4 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC 18:20 19.18.57 0:58:57 0:54:53 4.0
NFS2 - Black 5 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 5 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   7.0

Sept 20 - NFS2 - Black Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Place Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC DNF 5.0
NFS2 - Black 1 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC DNF 5.0
NFS2 - Black 1 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC DNF 5.0
NFS2 - Black 1 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC DNF 5.0
NFS2 - Black 5 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC DNC 7.0
NFS2 - Black 5 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC DNC 7.0

Sept 27 - NFS2 - Black Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.02.27 0:42:27 0:38:34 1.0
NFS2 - Black 2 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.03.11 0:43:11 0:39:14 2.0
NFS2 - Black 3 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC     DNF   5.0
NFS2 - Black 3 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC     DNF   5.0
NFS2 - Black 5 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 5 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   7.0

Aug 30 - NFS3 - White Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:15 19.15.15 1:00:15 0:51:59 1.0
NFS3 - White 2 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC 18:15 19.18.32 1:03:32 0:53:50 2.0
NFS3 - White 3 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 18:15 19.19.55 1:04:55 0:56:48 3.0
NFS3 - White 4 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:15 19.22.00 1:07:00 0:58:05 4.0
NFS3 - White 5 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0

Sept 6 - NFS3 - White Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:15 19.54.37 1:39:37 1:25:58 1.0
NFS3 - White 2 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC     DNF   5.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC     DNF   5.0
NFS3 - White 2 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC     DNF   5.0
NFS3 - White 5 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0

Sept 13 - NFS3 - White Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC 18:15 19.12.12 0:57:12 0:48:28 1.0
NFS3 - White 2 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:15 19.11.50 0:56:50 0:49:02 2.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:15 19.17.49 1:02:49 0:54:27 3.0
NFS3 - White 4 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC 18:15 19.33.03 1:18:03 1:50:08 4.0
NFS3 - White 5 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0

Sept 20 - NFS3 - White Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:15 19.38.56 1:23:56 1:12:26 1.0
NFS3 - White 2 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC     DNF   5.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC     DNF   5.0
NFS3 - White 2 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC     DNF   5.0
NFS3 - White 5 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 5 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0

Sept 27 - NFS3 - White Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:15 18.58.02 0:43:02 0:37:08 1.0
NFS3 - White 2 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC 18:15 19.01.31 0:46:31 0:39:25 2.0
NFS3 - White 3 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:15 19.00.45 0:45:45 0:39:40 3.0
NFS3 - White 4 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0

Aug 30 - Ranger 22 Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:15 19.10.06 0:55:06 0:49:12 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.11.44 0:56:44 0:50:34 2.0
Ranger 22 3 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.11.58 0:56:58 0:50:47 3.0
Ranger 22 4 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.12.40 0:57:40 0:51:24 4.0

Sept 6 - Ranger 22 Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:15 19.32.10 1:17:10 1:08:54 1.0
Ranger 22 2 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.33.22 1:18:22 1:09:51 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.44.27 1:29:27 1:19:44 3.0
Ranger 22 4 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC     DNC   5.0

Sept 13 - Ranger 22 Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:15 19.09.30 0:54:30 0:48:40 1.0
Ranger 22 2 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.12.29 0:57:29 0:51:14 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.14.32 0:59:32 0:53:04 3.0
Ranger 22 4 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC     DNC   5.0

Sept 20 - Ranger 22 Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:15 19.09.48 0:54:48 0:48:56 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.18.40 1:03:40 0:56:45 2.0
Ranger 22 3 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.32.15 1:17:15 1:08:52 3.0
Ranger 22 4 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC     DNC   5.0

Sept 27 - Ranger 22 Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 18.59.43 0:44:43 0:39:52 1.0
Ranger 22 2 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.00.26 0:45:26 0:40:30 2.0
Ranger 22 3 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC     DNC   5.0
Ranger 22 3 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC     DNC   5.0

Aug 30 - Shark Fleet - Aug 30 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC 18:10 19.00.25 0:50:25 0:45:35 1.0
Shark 2 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 19.00.36 0:50:36 0:45:45 2.0
Shark 3 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:10 19.00.51 0:50:51 0:45:59 3.0
Shark 4 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:10 19.01.01 0:51:01 0:46:08 4.0
Shark 5 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:10 19.01.14 0:51:14 0:46:20 5.0
Shark 6 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 6 Coquette 179 Jim Lamontagne 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 6 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 6 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 6 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 6 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Sept 6 - Shark Fleet - Sept 6 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:10 19.21.41 1:11:41 1:04:49 1.0
Shark 2 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC 18:10 19.27.26 1:17:26 1:10:01 2.0
Shark 3 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:10 19.27.37 1:17:37 1:10:11 3.0
Shark 4 Coquette 179 Jim Lamontagne 225 Shark RHYC 18:10 19.27.59 1:17:59 1:10:31 4.0
Shark 5 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:10 19.29.46 1:19:46 1:12:08 5.0
Shark 6 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 19.29.57 1:19:57 1:12:18 6.0
Shark 7 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Sept 13 - Shark Fleet - Sept 13 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:10 18.53.15 0:43:15 0:39:06 1.0
Shark 2 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC 18:10 18.57.05 0:47:05 0:42:34 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 18.59.01 0:49:01 0:44:19 3.0
Shark 4 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:10 19.01.11 0:51:11 0:46:17 4.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:10 19.01.12 0:51:12 0:46:18 5.0
Shark 6 Coquette 179 Jim Lamontagne 225 Shark RHYC 18:10 19.05.03 0:55:03 0:49:47 6.0
Shark 7 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Sept 20 - Shark Fleet - Sept 20 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:10 18.55.38 0:45:38 0:41:16 1.0
Shark 2 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:10 19.01.19 0:51:19 0:46:24 2.0
Shark 3 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC 18:10 19.01.27 0:51:27 0:46:31 3.0
Shark 4 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:10 19.02.19 0:52:19 0:47:18 4.0
Shark 5 Coquette 179 Jim Lamontagne 225 Shark RHYC 18:10 19.02.32 0:52:32 0:47:30 5.0
Shark 6 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:10 19.04.08 0:54:08 0:48:57 6.0
Shark 7 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 19.05.19 0:55:19 0:50:01 7.0
Shark 8 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 8 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 8 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 8 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Sept 27 - Shark Fleet - Sept 27 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC 18:10 18.45.03 0:35:03 0:31:42 1.0
Shark 2 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:10 18.45.35 0:35:35 0:32:11 2.0
Shark 3 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC 18:10 18.47.51 0:37:51 0:34:13 3.0
Shark 4 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 18:10 18.49.35 0:39:35 0:35:48 4.0
Shark 5 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 18.51.22 0:41:22 0:37:24 5.5
Shark 5 Coquette 179 Jim Lamontagne 225 Shark RHYC 18:10 18.51.22 0:41:22 0:37:24 5.5
Shark 7 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.rhyc.ca

racing@burlbay.com
vcyachting@rhyc.on.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com