2016 BS&BC & RHYC Interclub Race Series FALL THURSDAYS

Burlington Bay

2016 BSBC & RHYC Interclub Racing FALL THURSDAYS (Provisional)

FS1 - Green Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
FS1 - Green 1st Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 1.0 1.0 2.0 2.0
FS1 - Green 2nd Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 2.0 2.0 4.0 4.0
FS1 - Green 3rd Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 4.0 4.0 8.0 8.0
FS1 - Green 4th Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 3.0 6.0 9.0 9.0
FS1 - Green DNQ Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 10.0 DNC 3.0 13.0 13.0
FS1 - Green DNQ Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 10.0 DNC 5.0 15.0 15.0
FS1 - Green DNQ Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0
FS1 - Green DNQ Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0
FS1 - Green DNQ Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0

FS2 - Orange Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
FS2 - Orange 1st Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 1.0 3.0 4.0 4.0
FS2 - Orange 2nd PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 3.0 2.0 5.0 5.0
FS2 - Orange 3rd Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 6.0 1.0 7.0 7.0
FS2 - Orange 4th Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC 2.0 6.0 DNF 8.0 8.0
FS2 - Orange 5th Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 4.0 4.0 8.0 8.0
FS2 - Orange DNQ Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 5.0 9.0 DNC 14.0 14.0
FS2 - Orange DNQ Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 7.0 9.0 DNC 16.0 16.0
FS2 - Orange DNQ Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0

FS3 - Light Blue Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
FS3 - Light Blue 1st Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 1.0 1.0 2.0 2.0
FS3 - Light Blue 2nd Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 2.0 2.0 4.0 4.0
FS3 - Light Blue DNQ Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC 5.0 DNC 5.0 DNC 10.0 10.0
FS3 - Light Blue DNQ Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC 5.0 DNC 5.0 DNC 10.0 10.0

FS4 - Yellow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
FS4 - Yellow 1st Wizard 163 Ann LeBarr 194 Sprinta Sport BSBC 1.0 1.0 2.0 2.0
FS4 - Yellow 2nd Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 2.0 2.0 4.0 4.0
FS4 - Yellow 3rd Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 3.0 3.0 6.0 6.0
FS4 - Yellow 4th Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 4.0 4.0 8.0 8.0
FS4 - Yellow 5th Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 5.0 5.0 10.0 10.0
FS4 - Yellow DNQ Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0

NFS1 - Pink Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
NFS1 - Pink 1st Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 2.0 1.0 3.0 3.0
NFS1 - Pink 2nd Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC 1.0 2.0 3.0 3.0
NFS1 - Pink 3rd Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 3.0 3.0 6.0 6.0
NFS1 - Pink 4th Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 4.0 4.0 8.0 8.0
NFS1 - Pink DNQ Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC 6.0 DNC 6.0 DNC 12.0 12.0

NFS2 - Black Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
NFS2 - Black 1st Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 4.0 1.0 5.0 5.0
NFS2 - Black 2nd Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC 2.0 3.0 DNF 5.0 5.0
NFS2 - Black DNQ Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 1.0 7.0 DNC 8.0 8.0
NFS2 - Black DNQ C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC 3.0 7.0 DNC 10.0 10.0
NFS2 - Black DNQ Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0
NFS2 - Black DNQ Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0

NFS3 - White Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
NFS3 - White 1st Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC 1.0 4.0 DNS 5.0 5.0
NFS3 - White DNQ Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 9.0 DNC 1.0 10.0 10.0
NFS3 - White DNQ Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 9.0 DNC 2.0 11.0 11.0
NFS3 - White DNQ Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0
NFS3 - White DNQ Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0
NFS3 - White DNQ Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0
NFS3 - White DNQ Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0
NFS3 - White DNQ Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0

Ranger 22 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
Ranger 22 1st Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 2.0 1.0 3.0 3.0
Ranger 22 2nd Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 1.0 2.0 3.0 3.0
Ranger 22 3rd Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 3.0 3.0 6.0 6.0
Ranger 22 4th Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 4.0 4.0 8.0 8.0

Shark Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: BS&BC, RHYC interclub series
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Sept 15 Sept 22 Total Nett
Shark 1st Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 1.0 1.0 2.0 2.0
Shark 2nd War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 2.0 2.0 4.0 4.0
Shark 3rd Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 3.0 3.0 6.0 6.0
Shark 4th Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 5.0 4.0 9.0 9.0
Shark 5th Coquette 179 Cindy Brown 225 Shark RHYC 6.0 5.0 11.0 11.0
Shark 6th Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 4.0 9.0 DNF 13.0 13.0
Shark DNQ Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC 12.0 DNC 9.0 DNF 21.0 21.0
Shark DNQ Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC 12.0 DNC 9.0 DNF 21.0 21.0
Shark DNQ Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC 12.0 DNC 12.0 DNC 24.0 24.0
Shark DNQ Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC 12.0 DNC 12.0 DNC 24.0 24.0
Shark DNQ Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC 12.0 DNC 12.0 DNC 24.0 24.0

Sept 15 - FS1 - Green Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:30 19.19.12 0:49:12 1:00:24 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.32.46 1:02:46 1:14:09 2.0
FS1 - Green 3 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.32.53 1:02:53 1:15:14 3.0
FS1 - Green 4 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:30 19.36.42 1:06:42 1:19:48 4.0
FS1 - Green 5 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC     DNC   10.0
FS1 - Green 5 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC     DNC   10.0
FS1 - Green 5 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   10.0
FS1 - Green 5 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC     DNC   10.0
FS1 - Green 5 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   10.0

Sept 22 - FS1 - Green Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS1 - Green 1 Sabotage 106 Doug Folsetter 60 Viper 830 RHYC 18:30 19.01.04 0:31:04 0:38:08 1.0
FS1 - Green 2 Sandpiper 52392 Len Verhey 78 Beneteau 36.7 RHYC 18:30 19.03.53 0:33:53 0:40:02 2.0
FS1 - Green 3 Take Notice Again 34707 Lucien Pinet 63 X Yacht 1 Tonne MOD RHYC 18:30 19.14.31 0:44:31 0:54:18 3.0
FS1 - Green 4 Eclipse 84141 Ken Denholm 72 C&C 41 Custom RHYC 18:30 19.22.14 0:52:14 1:02:30 4.0
FS1 - Green 5 Perspective 70 Robert Dewitte 70 J100 BSBC 18:30 19.26.47 0:56:47 1:08:14 5.0
FS1 - Green 6 Battlewagon 210 Chris Cummings 72 J 35 BSBC 18:30 19.30.57 1:00:57 1:12:55 6.0
FS1 - Green 7 Remarkable 83445 Mark Depaul 72 J 35 RHYC     DNC   10.0
FS1 - Green 7 Top Gun 41735 Paul Cavanagh 72 J 35 RHYC     DNC   10.0
FS1 - Green 7 Black Magic 9027 Rob Wiersma 89 Beneteau 10R RHYC     DNC   10.0

Sept 15 - FS2 - Orange Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 19.22.41 0:57:41 1:04:31 1.0
FS2 - Orange 2 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC 18:25 19.27.22 1:02:22 1:05:00 2.0
FS2 - Orange 3 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 19.27.14 1:02:14 1:09:12 3.0
FS2 - Orange 4 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:25 19.33.22 1:08:22 1:09:21 4.0
FS2 - Orange 5 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC 18:25 19.29.14 1:04:14 1:09:23 5.0
FS2 - Orange 6 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:25 19.34.14 1:09:14 1:10:59 6.0
FS2 - Orange 7 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC 18:25 19.40.26 1:15:26 1:20:24 7.0
FS2 - Orange 8 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Sept 22 - FS2 - Orange Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS2 - Orange 1 Pandora II 3386 Brian Garrett 151 CS 33 BSBC 18:25 19.12.36 0:47:36 0:48:48 1.0
FS2 - Orange 2 PerryEh 53337 Clarke Perry 108 Evelyn 32 RHYC 18:25 19.09.29 0:44:29 0:49:28 2.0
FS2 - Orange 3 Don't Panic 150 Adrian Laman 105 Viper 640 RHYC 18:25 19.15.25 0:50:25 0:56:23 3.0
FS2 - Orange 4 Christephanie 19 Alex Gadamer 157 Mirage 33 BSBC 18:25 19.23.53 0:58:53 0:59:44 4.0
FS2 - Orange 5 Sonic Boom 71 Ben Gravelle 142 Aphrodite 101 RHYC     DNF   6.0
FS2 - Orange 6 Coyote 41318 Jan Varkevisser 123 Santana 30/30 MOD BSBC     DNC   9.0
FS2 - Orange 6 Wind Thief 24927 William Pearson 130 C&C 36 RHYC     DNC   9.0
FS2 - Orange 6 Chinook ll 14200 Thomas Madronich 146 Hughes 38 RHYC     DNC   9.0

Sept 15 - FS3 - Light Blue Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 19.22.18 1:02:18 1:02:31 1.0
FS3 - Light Blue 2 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 19.27.31 1:07:31 1:06:00 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC     DNC   5.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC     DNC   5.0

Sept 22 - FS3 - Light Blue Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS3 - Light Blue 1 Induljence 2591 Bob Duggan 163 J 24 BSBC 18:20 19.00.12 0:40:12 0:40:21 1.0
FS3 - Light Blue 2 Caprice 189 George Tinsley 178 Capri 25 RHYC 18:20 19.16.31 0:56:31 0:55:15 2.0
FS3 - Light Blue 3 Ominous 148 Morgan Seele 172 Kirby 25 RHYC     DNC   5.0
FS3 - Light Blue 3 Ctrl & Esc 301 Darren Hemingway 172 Merit 25 RHYC     DNC   5.0

Sept 15 - FS4 - Yellow Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Wizard 163 Ann LeBarr 194 Sprinta Sport BSBC 18:15 19.31.28 1:16:28 1:12:45 1.0
FS4 - Yellow 2 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:15 19.31.38 1:16:38 1:14:24 2.0
FS4 - Yellow 3 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:15 19.33.03 1:18:03 1:16:02 3.0
FS4 - Yellow 4 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:15 19.41.53 1:26:53 1:16:43 4.0
FS4 - Yellow 5 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:15 19.38.26 1:23:26 1:18:27 5.0
FS4 - Yellow 6 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC     DNC   7.0

Sept 22 - FS4 - Yellow Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
FS4 - Yellow 1 Wizard 163 Ann LeBarr 194 Sprinta Sport BSBC 18:15 19.00.08 0:45:08 0:42:56 1.0
FS4 - Yellow 2 Grey Fox 34457 Morgan Wellens 182 C&C 29 MK II RHYC 18:15 19.09.39 0:54:39 0:53:03 2.0
FS4 - Yellow 3 Wreckless 34522 Richard Leadbetter 180 C&C 27-5 BSBC 18:15 19.15.07 1:00:07 0:58:34 3.0
FS4 - Yellow 4 Free Spirit 79 Les Springer 240 HR 25 BSBC 18:15 19.30.26 1:15:26 1:06:37 4.0
FS4 - Yellow 5 Shaula 30284 Ron Danielsen 201 C&C 30 BSBC 18:15 19.31.23 1:16:23 1:11:49 5.0
FS4 - Yellow 6 Nauti-Buoy 1923 Shaun Berrington 225 Tanzer 22 BSBC     DNC   7.0

Sept 15 - NFS1 - Pink Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC 18:25 19.39.12 1:14:12 1:10:49 1.0
NFS1 - Pink 2 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.36.18 1:11:18 1:12:58 2.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:25 19.39.32 1:14:32 1:12:59 3.0
NFS1 - Pink 4 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:25 19.42.28 1:17:28 1:23:12 4.0
NFS1 - Pink 5 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Sept 22 - NFS1 - Pink Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS1 - Pink 1 Celtic Spirit 34773 Harold Higginbottom 152 C&C 35 RHYC 18:25 19.13.36 0:48:36 0:49:44 1.0
NFS1 - Pink 2 Moruga 24989 Greg Gallo 192 C&C 30 RHYC 18:25 19.28.36 1:03:36 1:00:42 2.0
NFS1 - Pink 3 Welwet III 4470 Jim Casey 177 CS 30 BSBC 18:25 19.31.51 1:06:51 1:05:28 3.0
NFS1 - Pink 4 Fiction To 120 Dave Blandford 126 C&C 37 RHYC 18:25 19.28.15 1:03:15 1:07:56 4.0
NFS1 - Pink 5 Cobra 781 Peter Milne 191 C&C 30 RHYC     DNC   6.0

Sept 15 - NFS2 - Black Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC 18:20 19.35.16 1:15:16 1:09:23 1.0
NFS2 - Black 2 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC 18:20 19.40.21 1:20:21 1:14:48 2.0
NFS2 - Black 3 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.43.52 1:23:52 1:16:12 3.0
NFS2 - Black 4 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.44.55 1:24:55 1:17:09 4.0
NFS2 - Black 5 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   7.0
NFS2 - Black 5 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC     DNC   7.0

Sept 22 - NFS2 - Black Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS2 - Black 1 Senang 24042 Roger Benson 222 C&C 27-2 RHYC 18:20 19.32.46 1:12:46 1:06:07 1.0
NFS2 - Black 2 Windrift 10 Rodger Metcalfe 207 C&C 31 Corvette RHYC     DNF   3.0
NFS2 - Black 3 Snaps II 64078 Rupert Broe-Vayda 213 C&C 27-3 RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 3 C-Scape 330 Peter Newhouse 222 C&C 27-2 RHYC     DNC   7.0
NFS2 - Black 3 Badger 5496 Martin Zimber 218 Viking 28 IB BSBC     DNC   7.0
NFS2 - Black 3 Trillium IV 149 Za Mazza 219 C&C 31 Corvette RHYC     DNC   7.0

Sept 15 - NFS3 - White Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC 18:15 19.50.00 1:35:00 1:20:37 1.0
NFS3 - White 2 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 2 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 2 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 2 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 2 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 2 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC     DNC   9.0

Sept 22 - NFS3 - White Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
NFS3 - White 1 Chimo ll 128 Hugh Johnson 255 HR 25 BSBC 18:15 19.14.45 0:59:45 0:51:33 1.0
NFS3 - White 2 Rehab 118 Chris McCormack 252 Hughes 25 RHYC 18:15 19.33.41 1:18:41 1:08:12 2.0
NFS3 - White 3 Escapade II 1658 Catherine Schiller 266 CS 27 BSBC 18:15 19.35.19 DNS   4.0
NFS3 - White 4 Rocinante 64259 Ray Kirkham 233 Beneteau First 235 RHYC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Misty-C 1768 Wayne Akers 246 Tanzer 22 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Redi 440 Laud Da Costa   Tanzer 26 BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Swallow 134 Hugh McCully 241 Hunter 28 WK BSBC     DNC   9.0
NFS3 - White 4 Chewan 626 Bill Wallace 267 Alberg 30 BSBC     DNC   9.0

Sept 15 - Ranger 22 Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:15 19.28.03 1:13:03 1:05:13 1.0
Ranger 22 2 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.28.45 1:13:45 1:05:44 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.33.59 1:18:59 1:10:24 3.0
Ranger 22 4 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.37.41 1:22:41 1:13:42 4.0

Sept 22 - Ranger 22 Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Ranger 22 1 Minx 10 Dave Vollans 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.09.35 0:54:35 0:48:39 1.0
Ranger 22 2 Blown Away 334 Al Molloy 233 Ranger 22 RHYC 18:15 19.13.10 0:58:10 0:51:56 2.0
Ranger 22 3 Sassy's Pride 23926 Rob Fera 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.17.35 1:02:35 0:55:47 3.0
Ranger 22 4 Diversion 93 Tony van Schie 234 Ranger 22 RHYC 18:15 19.32.50 1:17:50 1:09:23 4.0

Sept 15 - Shark Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:10 19.16.48 1:06:48 1:00:24 1.0
Shark 2 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:10 19.19.10 1:09:10 1:02:33 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 19.19.54 1:09:54 1:03:12 3.0
Shark 4 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC 18:10 19.21.18 1:11:18 1:04:28 4.0
Shark 5 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:10 19.21.59 1:11:59 1:05:05 5.0
Shark 6 Coquette 179 Cindy Brown 225 Shark RHYC 18:10 19.27.59 1:17:59 1:10:31 6.0
Shark 7 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 7 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Sept 22 - Shark Fleet - Sept 22 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Fleet Rank Boat SailNo HelmName Rating Class Club Start Finish Elapsed Corrected Points
Shark 1 Bedlam 723 Keven Piper 225 Shark RHYC 18:10 18.53.07 0:43:07 0:38:59 1.0
Shark 2 War Paint 1138 Hall Castle 225 Shark RHYC 18:10 19.00.27 0:50:27 0:45:37 2.0
Shark 3 Kohana 1468 John Whitmore 225 Shark RHYC 18:10 19.00.59 0:50:59 0:46:06 3.0
Shark 4 Buccaneer 1914 Tim Wood 225 Shark RHYC 18:10 19.21.00 1:11:00 1:04:12 4.0
Shark 5 Coquette 179 Cindy Brown 225 Shark RHYC 18:10 19.35.15 1:25:15 1:17:05 5.0
Shark 6 Scoot 1846 Lyman Bergs 225 Shark RHYC     DNF   9.0
Shark 6 Meltemi 1847 Warren Norwood 225 Shark RHYC     DNF   9.0
Shark 6 Freak on a Leash 185 Jeremy Crowder 225 Shark RHYC     DNF   9.0
Shark 9 Ginger Tea 586 Allan Lathrop 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 9 Honkey Lips 839 Terry Line 225 Shark RHYC     DNC   12.0
Shark 9 Louie la Grenouille 922 John Nelson 225 Shark RHYC     DNC   12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 4

www.rhyc.ca

racing@burlbay.com
vcyachting@rhyc.on.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com